Special Ss: Answer the questions 4. Production.
- T: Ask Ss to work in pairs to make the similar dialogue
- Ss: Work in pairs
S1: Can you go to the store for me?
S2: Yes, mom. What do you need?
S1: A bottle of water and some beef S2:………
- Ss: Some pairs practice - T: correct
5. Home work:
- T: Guide Ss to do the exercise at home - Learn by heart all the new vocabs
- Make a similar dialogue A2 in your note book
Week - Period 69 Preparing:
Teaching:
UNIT 11: WHAT DO YOU EAT?
B1,2: AT THE CANTEEN
I. Objectives:
- By the end of the lesson , Sts will be able to able to ask and answer about prices of food and drink
+/ Vocab : about food and drink
+/ Structure : How much is it ? It is 2.000 dong How much are they ? They are 20.000 dong
* Special Ss: Copy the leson and do some easy order
II. Preparation:
- Teacher: flashcard and picture - Ss: Prepare the lesson at home
III. Procedure
Teacher's and Student' activities Contents
1. Warm up:
- T: Hold a game : Kim’s game
- Ss: Look at the the picture P 119 for a few seconds and try to rememer as many words as possible
Then fill the table
*/ Play Kim’s game There is a
….
- can of soda
……..
There is some
…….
- rice
……..
There are some …….
- vegetables
………
2. Presentation:
-T: Ask Sts to name each item in the pictures B1( P119)
What is this ? What are these ? Is this rice ?
B1. Do you remember these? Write the letter of each picture and the word...
a. some rice
b. a bowl of noodles c. some beef
d. some chicken e. a fish
f. vegetables g. oranges
…………..
-Ss: Write the letter of each picture and the word in their exercise book
- T: set the sence: Lan's at the canteen.
She and the salesgirl are talking together.
What Lan wants. Let listen to the dialgue - Ss: Listen
- T: ask Ss to give the question that Lan asks the salesgirl and the answer
Present the structure to ask and answer about prices and some new vocabs
h. bananas i. orange juice j . milk
k . a can of soda l . a bottle of water
B2. Listen and repeat. Then practice the dialogue with a partner
? How much are they?
Two thousand five hundred dong
? How much is it?
Three thousand dong - a hundred
- two hundred - a thousand - two thousand
seven thousand five hundred - sandwich (n):
- glass (n):
3. Practice:
-T: Ask Sts to practice the dialogue - Ss: Work in open pairs
-T: Ask Ss to work in pairs to make the similar dialogues, use the cue information rice = 2.500 dong
noddle = 3.000dong meat = 20.000dong sandwich = 1.500dong lemon juice = 1.000dong orange juice = 1.500dong
-T: Ask Sts to take turn to make dialogues and speak in front of the class
- Ss: work in open pairs - T: correct
.
S1: Can I help you?
S2: Yes, I'd like some rice and a sandwich, please.
S1: Here you are.
S2: Thanks. How much are they?
S1: Four thousand dong...Thank you.
4. Production.
- T: Ask Sts to use the real objects to ask
and answer about prices S1: How much is a book?
- T: ask some pairs practice
S2: It's 17.000 dong
S1: How much are rulers and pens?
S2: They are...
- Correct
5. Home work:
- T: Guide Ss to do the exercise at home - Learn by heart all the new vocabs - Translate these sentences into English Tôi muốn một bát mì tôm và một cốc nước cam. Hết bao nhiêu tiền
4.800 đồng
Week - Period 70 Preparing:
Teaching:
UNIT 11: WHAT DO YOU EAT?
B3,4,5: AT THE CANTEEN
I. Objectives:
- By the end of the lesson , Sts will be able to able to have further practice in offers and requests for food and drink .
+/ Vocab : about food and drink
+/ Structure : What would you like for breakfast ……….?
I’d like …………..
* Special Ss: Copy the leson and do some easy order.
II. Preparation:
- Teacher: flashcard and picture - Ss: Prepare the lesson at home
III. Procedure
Teacher's and Student' activities Contents
1. Warm up:
- T: Check the old lesson - T: Correct and give marks
Translate the sentences in to English I'd like a bowl of noodles and an orange. How much are they?
Four thousand dong 2. Presentation:
- T:Give the picture B1 and set the sence:
B3. Ask and answer.
In these kind of food and drink I like noodles and milk for breakfast.
What would you like for breakfast?
- Ss: listen and answer 3. Practice
What would you like for breakfast/
lunch/ dinner?
--> I'd like rice and meat
*Act1: Ask Ss to work in pairs to ask your partners about their breakfast/ lunch/
dinner
-Ss: Work in pairs
* Act2: T: Ask Sts to look at the pictures P 119 again and then listen to number the pictures as you hear
-T: Ask Sts to listen to the tape twice and number
- Ss: listen and number
- T: ask Ss to share with partner and give the answer
-T: Play the tape once again and give the correct answer
S1: What would you like for lunch?
S2: I'd like some rice and some meat S1: What would you like for dinner?
S2: I'd like some noodles and some beef
B4 Listen and number the pictures as you hear
Key :
E – b – i – c – f – j – h – l Fish
Noodles Orange juice Beef
Vegetables Milk
Bananas Water
* T: Ask Sts to role play : a waiter and a hotel guest . The waiter questions the guest and fills in the meals form Eg :
Waiter : Good morning , Sir . What would you like for breakfast ?
Guest : I’d like some noodles and a glass of iced tea .
Breakfast ? Lunch ? Dinner
? noodles
iced tea
- -
……….
- -
……….
-T: Ask Ss to work in pairs to ask and answer about the prices of these food and drink (B5)
- Ss: Work in pairs
B5 – Listen and read . Then ask and answer with your partner
S1: How much is a fried rice ? S2: It is 2,500 dong
S1: How much is a bowl of noodles ? S2: It is 3,000 dong
-T: Correct
S1: How much is a sandwich ? S2: It is 1, 500 dong
S1: How much is a cake ? S2: It is 500 dong
S1: How much is an orange juice ? S2: It is 1 , 800 dong ………
4. Production:
-T: Ask Ss to work in pairs to ask and answer about other food and drink -Ss: Work in open pairs
S1: How much is a cake?
S2: It's 500dong
S1: How much is an ice - cream?
S2: It's 2.000dong -T: Correct
5. Home work:
- T: Guide Ss to do the exercise at home - Learn by heart all the new vocabs - Translate these sentences into English Bạn muốn gì cho bữa tối?
Tôi muốn một ít cơm, thịt bò và một ít rau
Week - Period 71 Preparing:
Teaching:
GRAMMAR PRACTICE
- By the end of the lesson , Sts will be able to able to practice vocab and structure they have learnt from Unit 9 – Unit 11
- Ask and answer about parts of the body - Ask and answer about color
- Ask and answer about price - Ask and answer abut quantity
Vocab : parst of the body , colors , food and drink
* Special Ss: Copy the leson and do some easy order.
II. Preparation:
- Teacher: flashcard and picture - Ss: Prepare the lesson at home
III. Procedure
Teacher's and Student' activities Contents
1. Warm up:
- T: Check the old lesson
- T: Correct and give marks
*/ Vocab
Find words about parts of the body Eyes , ears , head …….
Find words about color Blue , red , green …….
Find words about food Rice , nodles , fish ……..
Find words about drink Water , milk , soda ………
Find words about vegetables Tomato , potato ……..
2. Presentation:
- T: Ask Sts to review vocab and grammar First ask Sts to find words in groups of words as fruit , color ……….
Give eg to help Sts remember grammar
Ask Sts to find out the form Eg : What color + to be + S ?
*/ Asking about color What color is it ? It is red
*/ Asking about feeling How do you feel ?
I’m happy
*/ Asking about quantiy How much rice do you need ? How many potatoes does he want ?
S + to be + adj */ Asking about price
How much is it ? It is ……….
How much are they ? They are
………..
3. Practice:
- T: Ask Sts to do exercise in the book
Go around and give help
Ask Sts to write on the board Give feed back
Ask some pairs ask and answer before the class .
1. Present simple tense
a. like / like / Do / like / don’t like b. does / like / likes / does / like / doesn’t like