mC = m CO 44 mH O 12 = 8,8 12 = 2,4 (gam) 44 23,4 = 2,6(gam) 18 18 h PN = H − f − = 750 − 12,7 − = 736,9(mmHg) = 0,9696(atm) d Hg 13,6 mH = 2 = PN VN 0,9696.1,23 ≈ 0,05(mol) RT 0,082.288 m N = 28.n N = 28.0,05 = 1, 4(gam) nN = 2 = m O = 7,5 − m C − m H − m N = 7,5 − 2,6 − 2,4 − 1,4 = 1,1(gam)